Torty i słodkości w Warszawie
Nie podlega wątpliwości, że moment pojawienia się tortu na weselu jest wyjątkowy i zazwyczaj skrupulatnie zaplanowany. Często towarzyszy mu szczególna uwaga gości weselnych i odpowiedni podkład muzyczny, wybrany przez Nowożeńców. Para Młoda pierwsze kawałki tortu weselnego symbolicznie kroi wspólnie i zazwyczaj częstuje nimi rodziców. Tort na weselu to dobry omen – im jest słodszy, tym słodsze będzie życie Nowożeńców.
Weselne trendy zmieniają się z roku na rok. Rzadko jednak Pary Młode szukają alternatywy dla tradycyjnego tortu weselnego, z roku na rok nadal pozostaje on bezkonkurencyjny. Co prawda od jakiegoś czasu możemy spotkać się także z tortem z babeczek, jednak nawet tort weselny w takiej opcji zazwyczaj posiada część klasyczną, przeznaczoną do pokrojenia przez Młodą Parę.
– Nie ma alternatywy, która będzie robić aż tak duże wrażenie jak tort i zyska aprobatę wszystkich gości. Można pokusić się o dodatek w postaci minitorcików czy muffinek, ale nie są one substytutem a uzupełnieniem, o ile wykonano je w podobnym stylu. Tort to tradycja na rodzinnych uroczystościach – mówi Krzysztof Knitter z Pracowni Tortów „Róg Wojskiego” z Gdańska. – Nasze torty robimy głównie na bazie kremów z bitej śmietany z owocami i belgijskimi czekoladami. Nie stronimy też od ganache czy kremów maślanych, ale w Polsce śmietanowe smakują najlepiej – dodaje.
Ważne, by atrakcyjność tortu nie kończyła się na jego wyglądzie. Musi smakować gościom, dlatego często stosuje się do jego wykonania właśnie bitą śmietanę. Tłuste kremy nie są lekkostrawne i mogą wywołać uczucie ciężkości w żołądku. Warto zwrócić uwagę na owoce wykorzystane do tortu i już przed jego zamówieniem zrezygnować z tych najbardziej alergicznych.
Torty okazjonalne w Warszawie można zamówić w wielu różnych miejscach, cukierniach lub firmach specjalizujących się w cateringu.